اقدامات اولیه والدین در مواجه با تغییرات زیاد دمای بدن نوزاد در درمان با دستگاه زردی

اقدامات اولیه والدین در مواجه با تغییرات زیاد دمای بدن نوزاد در درمان با دستگاه زردی

همانطور که در مقاله مربوط  به اهمیت وجود تب سنج در دستگاه  درمان زردی اشاره شده  دمای طبیعی پوست بدن نوزاد ۳۶٫۵ درجه سانتیگراد  است و در صورتی که این  دما از زیر بغل سنجید شود  باید حدود ۵ دقیقه پروب تب سنج  در قسمت  بالای زیر بغل نوزاد ودرتماس با پوست  قرار گیرد . ( دراین مقاله بیشتر منظور تب سنج های جیوه ای  است )

و درصورتی که این دما از طریق مقعدی  سنجیده  شود باید ۳ دقیقه پروب  تب سنج در ۲ سانتیمتری داخل مقعد  قرار داده شود تا دمای دقیق بدن نوزاد مشخص گردد.

به طور متوسط دمای بدن نوزاد  در صورتی که از زیر بغل سنجش  شود باید بین ۳۶ تا ۳۷ درجه سانتی گراد و در صورتی که از مقعد نوزاد سنجیده شود باید بین ۳۶٫۵ تا ۳۷٫۵ درجه باشد .

در شرایطی که دمای بدن نوزاد در زیر بغل از ۲/۳۷ بیشتر شود  نشان دهنده ی بالا رفتن دمای بدن از حد طبیعی است  واگر این عدد به ۵/۳۷ برسد باید والدین عزیز اقدامات لازم را جهت  تنظیم وکنترل دمای بدن نوزاد انجام دهند، درصورت ادامه روند افزایش  دمای بدن  نوزاد علا غم  اقدامات والدین باید به پزشک مراجعه شود وعلل زمینه ای بررسی گردد .

درمواردی که نوزاد مبتلا به زردی است وطبق نظر پزشک  در منزل تحت  فتوتراپی قرار دارد به نکاتی که دقت کنید .

همانطور  که درمقاله  مربوط تب سنج  اشاره  شد دستگاههای درمان زردی دلبند دارای تب سنج می باشد و درصورتی  که دمای بدن  نوزاد از ۳۷٫۵ بیشتر شود  آلارم دستگاه فعال شده تا والدین  متوجه  شرایط  نوزاد شوند .

در این هنگام والدین عزیز باید اقدامات  زیر را انجام دهند .

 1. در قدم اول به کلید فن نگاه  کنند تا ببینید سیستم  فن در حالت on باشد و پره های فن وقتی  نوزاد  در زیردستگاه قرار دارد در حال حرکت وفعال  باشد .
 2. در قدم بعدی به دمای محیط ثبت شده در روی مانیتوردستگاه نگاه  کنند وببیند که چه عددی  به عنوان  دمای  محیط زیر دستگاه  بر روی آن ثبت  شده  است .این عدد باید بین ۲۷ تا ۳۰ باشد .دمای محیط زیر دستگاه به علت حرارت کم ناشی از منبع نوری LED  و دمای طبیعی  بدن نوزاد کمی از دمای محیط اتاق بیشتر است .

در صورتی که این عدد بیش از ۳۰ درجه سانتیگراد  باشد نشان می دهد  دمای محیط اتاقی  که نوزاد  در آن درحال نوردرمانی (فتوتراپی ) است  بالا بوده  و والدین عزیز  باید با کم کردن درجه وسایل گرمایشی  در فصل های سرد وافزایش درجه وسایل  سرمایشی  در فصل های گرم  تاحدودی دمای محیط  را متعادل  کنند.دمای منزل به طور  طبیعی باید  بین ۲۷ -۲۵ درجه سانتی گراد باشد .

 • در قدم سوم باید به نوزاد شیر مادر داده شود .گاهی تغذیه  کم ونامناسب وباعث کمبود  آب بدن نوزاد و متعاقبا افزایش دمای بدن  آن  می شود .بنابراین سعی کنید با شیر دهی مناسب آب کافی را به بدن  نوزاد باز گردانید .
 • در صورتی که همچنان دمای بدن نوزاد بالا باشد .او را تن شویه کنید برای این کارحوله یا پارچه  نم دار با آب ۲۰-۲۲ در جه سانتیگراد  را روی شکم ،ران ها ودستهای کودک قرار دهید تا دمای بدن نوزاد پایین بیاید.یا اینکه نوزاد را در وان آب که حرارت  آن ولرم (نیم گرم ) است قرار دهید .
 • در صورتی که  نوزاد زردی دارد ولی تحت فتو تراپی نیست  لباس نوزاد را کم کنید تا دمای بدن  نوزاد کاهش  یابد.
 • والدین  عزیز توجه  داشته باشید  این موارد  است که نوزاد شما بی حال  نیست وحال عمومی  نسبتا خوبی دارد  وفقط دمای بدن  آن کمی بالا رفته است .

درصورتی که نوزاد  بیحال وخواب آلود شده ، مثل قبل شیر نمی خورد  وبا قدرت  سینه مادر را مک  نمی زند  باید به پزشک  مراجعه  کنید  تا علل  زمینه ای  بررسی  شده  ودر صورت  لزوم  با دادن  تب بر و گاها آنتی بیوتیک  تب نوزاد  کنترل و رفع گردد .

در مورادی دمای بدن نوزاد  از ۳۶ سانتی گراد  کمتر میشود .در این شرایط  با کاهش دمای بدن نوزاد مواجه هستیم . درمواردی که این کاهش دما در محدوده ی ۳۶ تا ۳۵٫۵ درجه  سانتیگراد  است  این کاهش  دما خفیف بوده و می توان  با رعایت  نکات  زیر آن  را رفع کرد .

 1. فن دستگاه  را در حالت OFF قرار دهید ونوزاد را در قدم اول از زیر دستگاه  خارج کنید
 2. به دمای محیط  ثبت  شده در روی مانیتور دستگاه نگاه کنید. اگر این دما  از ۲۵ درجه کمتر  باشد  نشان  می دهد دمای محیطی که نوزاد  شما در آن در حال نور درمانی است پایین  است دراین موارد  باید  با افزایش  درجه  حرارت  وسایل  گرمایشی  در فصل  های سرد وکاهش درجه  حرارت  وسایل سرمایشی در فصل  های گرم  تا حدودی دمای محیط  رامتعادل  کنید  وبه محدود ۲۸-۲۵  درجه برسانید .
 3. تماس  پوست با پوست مادر ونوزاد تغذیه با شیر مادر می تواند  در تنظیم  دمای نوزاد  بسیار کمک کننده باشد .
 4. هر چه سریعتر پوشک ،ملحفه یا لباس خیس نوزاد  را تعویض کنید . چرا که باعث  کاهش بیشتر دمای بدن نوزاد می گردد.لباس کامل (از جمله کلاه ،دستکش ، چوراب و…. )به نوزاد بپوشانید.
 5. ۵-      ۱۵ دقیقه  بعد از  اقدامات  فوق پروب  تب سنج  دستگاه  را مجددا در زیر بغل نوزاد  قرار دهید  وبه مدت  ۵ دقیقه صبر کنید . در صورتی که  دمای بدن نوزاد به حالت  نرمال وبیش از ۳۶ درجه  سانتیگراد  بازگشت ونوزاد  علایم خطر از جمله  بی حالی ،سردی دست وپا ،مک زدن ضعیف را نداشت نیاز به اقدام دیگری نیست .در این صورت می توانید پس از تایم کوتاهی (حدودی نیم الی یک ساعت ) نوزاد  را با رعایت  نکات  فوق در زیر  دستگاه  قرار داده وقتوتراپی را ادامه دهید .در صورتی که علا رغم  رعایت  نکات  بالا دمای بدن نوزاد  همچنان در محدودی ۳۶ تا ۳۵٫۵  ثابت  مانده  یا کمتر شده  ویا علائم خطر را مشاهده می کنید  حتما بلا فاصله  به پزشک  جهت اقدامات لازم بعدی مراجعه کنید .

علائم خطر :

بیحالی، کم شدن فعالیت نوزاد،  گریه  ضعیف ،مکیدنن ضعیف سینه  ،سردی  دستها و پاها ،تنفس کند  یا سخت و ….

توجه داشته باشید در صورتی که دمای بدن نوزاد از ۳۵٫۵ کمتر شده باشد  درحین انجام اقدامات فوق بلافاصله  به پزشک  مراجعه  کنید  تا با اقدامات اورژانسی از خطرات احتمالی جلوگیری شود .

باتشکر از حسن دقت ، انتخاب واعتماد  شما عزیزان

دکتر محبوبه رهنما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب ها:

مطالب مرتبط

زردی طول کشیده نوزادی چیست ؟

همانطور که در مقاله زردی چیست اشاره شد ملکولهای زردی در نتیجه تخریب سلولهای خونی  که به پایان  عمر خود رسیده اند ایجاد  می شود .از آنجا که نوزادان درا بتدای تولد بسیار پرخون هستند  حجم این تخریب سلولی بالا بوده و از طرفی به علت نابالغ  بودن کبد  ، روند  تبدیل ملکول زردی که […]

فنوبربیتال و زردی نوزادی

همانطور که در مقاله  زردی نوزادی چیست توضیح مفصل داده شده به دنبال پیر شدن سلولهای  خونی ، تدریجا در عرض ۳ تا ۴ ماه  می میرند و دراثر  تجزیه و متلاشی شدن این سلولهای پیر ماده ی زردی ایجاد  می شود . این ماده توسط کبد به حالت قابل دفع تبدیل شده واز روده […]

نحوه ارائه خدمات

نحوه ارائه خدمات : مرکز دلبند به عنوان مرکز ارائه دهنده خدمات زردی به صورت علمی وتحت نظر پزشک به شرح زیر به مراجعین عزیزبه صورت حضوری وتلفنی خدمات رسانی می کند. تماس تلفنی که با مرکز برقرارمی کنید ابتدا توسط کارشناس مرکز مشاوره شده وسئوالات ابتدائی در مورد شرایط  و ویژگیهای نوزاد ومادر نوزاد […]

زردی نوزادی ناشی از فاویسم

زردی نوزادی ناشی از فاویسم همانطور که در مقاله زردی چیست؟ اشاره شد، تخریب سلولهای خونی  بعد از  پایان  عمر و عدم بلوغ کبد دو عامل اصلی   زردی  نوزادی  است  حال هر عاملی که هر یک  از این  دو علت  را تشدید کند ،  با عث بیشتر  وطولانی  تر شدن  زردی  می گردد  یکی  ازاین  […]