اهمیت شیردهی در طول درمان زردی

شیردهی مرتب به نوزاد

اهمیت شیردهی در طول درمان زردی

شیردهی نوزاد در طول درمان زردی

والدین عزیز توجه داشته باشند. با آنکه نور ساطع شده از منبع نوری دستگاه فتوتراپی طول موجی دارد که باعث شکسته شدن رنگدانه ی زردی و تبدیل آن به حالت قابل دفع میشود…
اما پایین آمدن میزان زردی خون مستلزم دفع مرتب این مولکولهای شکسته شده از روده ی نوزاد و از طریق مدفوع میباشد.

به طور طبیعی دفع مدفوع سه تا چهار بار در ۲۴ ساعت و خیس کردن پوشک چهار تا شش بار در بیست و چهار ساعت است. که عوامل متعددی ،از جمله تغذیه مادر میتواند در آن تاثیر گزار باشد.

بنابراین به همه ی والدین عزیز بویژه مادران موکدا توصیه می کنیم که در طول فتوتراپی شیردهی با شیر مادر به طور مرتب و در فواصل یک الی دوساعته ، حتما انجام شود. تا مکانیسم دفع نوزاد به صورت منظم صورت گیرد.

هرچقدر نوزاد شما بیشتر شیر بخورد و سینه مادر را بمکد، شیر تولید شده در سینه مادر بیشتر میشود.

در صورتی که با مکیدن نوزاد هم ،میزان شیر کافی به نظر نمیرسد(بویژه در روزهای اول)، از کمپرس گرم بر روی سینه استفاده کنید که باعث اتساع مجاری شیری شده و به جریان افتادن شیر مادر کمک می کند.

در ضمن میتوانید برای این منظور از قطره و قرص هایی که باعث افزایش شیر مادر میشود با توصیه و دستورالعمل پزشک استفاده کنید.

در مواردی که در روزهای اول نوزاد علارغم شیردهی صحیح و قراردادن صحیح سینه در دهان نوزاد، باز هم به راحتی سینه را نمیگیرد و با وجود مکیدن ،شیر کافی از سینه به دهان نوزاد وارد نمیشود. موقتا از شیر دوش استفاده کنید.
شیر را درون یک کاپ یا پیاله ی کوچک ریخته و در فواصل مرتب با قاشق یا قطره چکان به نوزاد بدهید.
توجه داشته باشید در این مدت شیر دوشیده شده را در یخچال نگهدارید.
شیر دوشیده در یخچال تا ۲۴ ساعت قابل استفاده است.

از دادن شیر به نوزاد از طریق شیشه شیر خودداری کنید. زیرا باعث میشود نوزاد شما بدعادت شده و دیگر سینه ی مادر را نگیرد.

از دادن شیر خشک تا حد امکان به نوزاد خود، خودداری کنید.زیرا دستگاه گوارش نوزاد به شیر خشک واکنش نشان داده و معمولا مکانیسم دفع را به تاخیر می اندازد.
این باعث میشود رنگدانه ی زردی که به همراه مدفوع وارد روده ی نوزاد میشود.به علت تاخیر در دفع، مجددا از دیواره های روده جذب شده و ازطریق عروق روده وارد خون شود و مجددا مسیر خروج خود از بدن را از اول مجددا طی کند.
این مساله باعث میگردد علارغم فتوتراپی و درمان صحیح، کاهش میزان زردی در خون نوزاد شما نسبت به حالتی که شیر مادر میخورد به تاخیر بیفتد.

گاهی ممکن است علارغم تمام موارد فوق ،شیر مادر برای تغذیه و رشد نوزاد کافی نباشد. تشخیص اینکه نوزاد شما نیاز به شیرخشک دارد با پزشک است که با بررسی نمودار رشد نوزاد مشخص میشود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مطالب مرتبط

شیردهی مرتب

درمان زردی نوزاد – شیردهی مرتب

در مواردی که نوزاد عوامل خطر خاصی با توجه به تشخیص پزشک نداشته باشد براساس شرایط نوزاد فقط پیگیری زردی در عرض ۲۴ ،۴۸ الی ۷۲ ساعت بعد توسط پزشک انجام می شود. و توصیه موکد به شیر دهی آن هم توسط شیر مادر صورت می گیرد چرا که شیر خشک باعث واکنش دستگاه گوارش […]

زردی طول کشیده

زردی هفته دوم و ارتباط آن با شیر مادر

یکی از علل زردی طول کشیده، زردی ناشی از ترکیبات شیر مادر است. در این مورد، بدن نوزاد به اجزای شیر مادر حساسیت نشان میدهد. که با قطع ۴۸ ساعته شیرمادر و شروع مجدد آن بعد از این مدت رفع میگردد. البته تشخیص این مساله با پزشک است. توجه داشته باشید که حتی در این […]