درمان زردی نوزاد با ترنجبین

درمان زردی نوزاد با ترنجبین

درمان زردی نوزاد با ترنجبین

زردی نوزادی و ترنجبین

والدین عزیز باید بدانند که برای تشخیص قطعی زردی و شروع درمانهای لازم، حتما نوزاد دلبندتان باید توسط پزشک ویزیت شده و بررسی های آزمایشگاهی در صورت لزوم انجام شود.
برخی از والدین به محض آنکه زردی را در بدن نوزاد خود متوجه می شوند به پزشک مراجعه می کنند و بررسی ها و پیگیری های درمانی را از این طریق شروع می کنند.
اما بعضی از والدین به توصیه های اقوام و بزرگان خانواده،درمان نوزاد خود را با روش های سنتی مانند خاک شیر،شیرخشت،ترنجبین و … شروع می کنند.
ترنجبین ماده ای شیرین است که به صورت قطره ی شبنم روی برگ ها و ساقه های گیاه خارشتر(با نام علمی alhagi maurorum) می نشیند.این ماده ی قندی دراثر فعالیت حشره ای خاص به طور طبیعی ایجاد میشود.این قطرات تدریجا روی ساقه ی گیاه انباشته شده و باعث میشود که انواع حشره ها و موجودات ریز و درشت به سمت آن جذب شده و چون خاصیت چسبندگی دارند در نهایت پیکر آلوده ی آنها درون این ترشحات گیر می افتند.
مکانیسم عمل شیرخشت،ترنجبین و محصولاتی از این دست ایجاد اسهال در نوزاد است.یعنی باعث میشود با دفع بیشتر، زردی در بدن نوزاد کاهش پیدا کند.
باید توجه داشت برای داروهای گیاهی و سنتی هیچ واحد اندازه گیری استاندارد و مشخصی جهت دستورالعمل دقیق درمان وجود ندارد.
از طرف دیگر نوزادان در حالت طبیعتی در روزهای ابتدایی تولد،کاهش وزن دارند و تا حدودی کم آب هستند.ایجاد اسهال در اثر استفاده از این مواد،باعث می شود که آب بدن نوزاد با شدت بیشتری دفع شده و از بین برود.
مشاهده شده است که در بسیاری از نوزادانی که از این مواد استفاده می کنند، اسهال ایجاد شده منجر به کم آِّبی،بی حالی ،خواب طولانی،عدم بیدار شدن،شیرنخوردن و ایجاد یک سیکل معیوب و منفی می کند.که در نهایت باعث میگردد که زردی با شدت بیشتری خودش را نشان دهد.
پژوهش های علمی نشان می دهد که مصرف این داروهای گیاهی برای نوزاد،زردی را درمان نمی کند.
و در مواردی که عامل زردی نوزاد مشکلاتی مانند عفونت ،تغذیه ناکافی شیرمادر یا گاها حساسیت به اجزای شیرمادر ،کم کاری تیرویید و …می تواند سلامت نوزاد را به خطر می اندازد.
و همین طور زمان مراجعه ی والدین به پزشک را جهت بررسی و درمان درست زردی به تاخیر می اندازد،تعداد دفعات ادرار و تغذیه را کاهش می دهد و بی قراری نوزاد را بیشتر می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مطالب مرتبط

شیردهی مرتب

درمان زردی نوزاد – شیردهی مرتب

در مواردی که نوزاد عوامل خطر خاصی با توجه به تشخیص پزشک نداشته باشد براساس شرایط نوزاد فقط پیگیری زردی در عرض ۲۴ ،۴۸ الی ۷۲ ساعت بعد توسط پزشک انجام می شود. و توصیه موکد به شیر دهی آن هم توسط شیر مادر صورت می گیرد چرا که شیر خشک باعث واکنش دستگاه گوارش […]

درمان زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد

درمان زردی نوزادان  به علت آنکه اکثر نوزادان به زردی نوزادی خفیف تا شدید در روزهای اول زندگی مبتلا می شوند بهتر است نسبت به تشخیص و درمان زردی نوزاد دقت لازم را داشته باشیم .تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود زردی نوزادان بر اساس زمان شروع زردی ، وزن هنگام تولد ، گروه خونی […]