درمان زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد

درمان زردی نوزادان 

به علت آنکه اکثر نوزادان به زردی نوزادی خفیف تا شدید در روزهای اول زندگی مبتلا می شوند بهتر است نسبت به تشخیص و درمان زردی نوزاد دقت لازم را داشته باشیم .تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود زردی نوزادان بر اساس زمان شروع زردی ، وزن هنگام تولد ، گروه خونی مادر و نوزاد و سابقه زردی در فرزندان قبلی خانواده و عوامل دیگری (که دریک مقاله مجزا به تفصیل به آنها خواهیم پرداخت)،طبق چارت استاندارد درمانی در محدوده ای قرار می گیرد که بر اساس آن تصمیم گیری برای درمان زردی نوزاد صورت می پذیرد .

  • ویزیت نوزاد برای تشخیص زردی و درمان زردی نوزاد توسط پزشک باید بین ۳ تا ۵ روزه گی انجام شود

شیرد هی مرتب :

در مواردی که نوزاد عوامل خطر خاصی با توجه به تشخیص پزشک نداشته باشد براساس شرایط نوزاد فقط پیگیری زردی در عرض ۲۴ ،۴۸ الی ۷۲ ساعت بعد توسط پزشک انجام می شود. وتوصیه موکد به شیر دهی آن هم توسط شیر مادر صورت می گیرد چرا که شیر خشک باعث واکنش دستگاه گوارش نوزاد شده و دفع مدفوع درآن ، نسبت به حالت تغذیه با شیر مادر به تاخیر می افتد و از آن جایی که رنگ دانه ی زردی از طریق روده و توسط مدفوع نوزاد دفع می شود این مساءله باعث افزایش یا عدم بهبودی  زردی به صورت خود به خود و خود محدود شونده می گردد.

  در این حالت به خانواده ها توصیه می کنیم در کنار شیر دهی، دمای محیط منزل را در محدوده نرمال نگه دارند چرا که دمای بالای محیط و بیش از حد لباس پوشاندن به نوزاد باعث از دست رفتن نا محسوس آب بدن آن شده و زردی نوزاد را تشدید می کند.

  • دمای محیط منزل باید حدودا  25 درجه سانتی گراد باشد.

والدین توجه داشته باشند که یک لایه بیشتر از خود به نوزاد دلبندشان لباس بپوشانند. به طور متوسط در نوزادان ترم (نوزادانی که به موقع و بعد از پایان ۳۷ هفته بارداری بدنیا آمده اند ) و سالم بیشترین میزان زردی در حالت خود محدود شونده ۱۲ میلی گرم بر دسی لیتر است . که در عرض ۵ تا ۷ روز با شیر دهی مرتب کاهش یافته و بهبود می یابد.

فتوتراپی یا ( نور درمانی ):

درصورتی که میزان زردی نوزاد دلبندتان  به طور متوسط ازعدد ۱۲ میلی گرم بر دسی لیتر بالاتر برود ،به عوامل دیگری به غیر از پروسه طبیعی تاخیر در دفع رنگ دانه زردی  (به علت عدم تکامل کبد )نیز باید فکر کرد.

 در این حالت با توجه به شرح حال و عوامل خطر بررسی شده توسط پزشک ، فتو تراپی (نوردرمانی )برای درمان زردی نوزاد آغاز می گردد .

فتوتراپی در بیمارستان و یا در منزل صورت می گیرد . فتو تراپی در منزل ، به علت جلوگیری و کاهش عفونتهای بیمارستانی ، کاهش هزینه های مالی، زمانی وغیره و کاهش بار روانی برای والدین در صورتی که با شرایط درست ، دستور العمل پزشک و دستگاه استاندارد انجام شود برای نوزادانی که مورد خاصی نداشته باشند توصیه می شود .

در صورتی که کسی نتواند دستگاه استاندارد تهیه کند و شرایط فتو تراپی در منزل را فراهم نماید توصیه می شود حتما درمان زردی نوزاد خود را در بیمارستان پیگیری کند و از درمان زردی نوزاد دلبند خود  با هر گونه لامپ مهتابی خانگی یا دستگاه های غیر استاندارد که توسط افراد ومراکز غیر متخصص وغیر علمی در این زمینه   ارائه می شود اکیدا خودداری نماید .

 لازم به ذکر است که در هنگام فتوتراپی حتما باید شیر دهی به طور مرتب انجام شود .تا هم از دفع نا محسوس آب بدن نوزاد که می تواند از عوارض احتمالی فتو تراپی  باشد جلوگیری کند وهم با افزایش دفع مدفوع به کاهش زودتر زردی نوزاد کمک کند زیرا با آنکه رنگ دانه زردی توسط نور ساطع شده از دستگاه زردی می شکند وبه حالت قابل دفع تغییر می کند اما کاهش آن در خون نوزاد مستلزم مدفوع و اجابت مزاج آن می باشد .

 تعویض خون

در صورتی که نوزاد  به موقع (در سن ۳ تا ۵ روز گی ) جهت تشخیص زردی توسط پزشک ویزیت نشود یا والدین در پیگیری و درمان مراحل ابتدایی زردی نوزاد سهل انگاری کنند و یا به استفاده از روشهای غیر اصولی وغیر استاندار رو آورند، زردی نوزاد می تواند از میزان بالای خطر عبور کرده که  این شرایط برای سلولهای مغزی نوزاد بسیار سمی و خطرناک بوده و می تواند آسیب های جدی و جبران ناپذیری به آن وارد کند. در چنین شرایطی خون نوزاد باید از طریق عروق نافی در بیمارستان و تحت نظر کادر متخصص تعویض شود تا از خطرات ناشی از آن جلو گیری گردد .البته تعویض خون می تواند عوارض خاص خود را مانند واکنش بدن نوزاد به خونی که به آن تزریق می شود ،احتمال عفونت ،پارگی عروق ،خونریزی وغیره …. را داشته باشد که والدین در صورت بالا رفتن میزان زردی از حد نصاب خطر ،ناگزیر به انجام آن هستند تا ازآسیب های  بیشتر جلوگیری کنند .

ادامه فتوتراپی ممکن است نیاز به تکرار تعویض خون را کاهش دهد .

درصورت مراجعه به موقع  به پزشک  و پیگیری مرتب، معمولا میزان رنگدانه زردی در خون نوزاد دلبندتان به این محدوده ی خطر نخواهد رسید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مطالب مرتبط

درمان زردی نوزاد با ترنجبین

درمان زردی نوزاد با ترنجبین

زردی نوزادی و ترنجبین والدین عزیز باید بدانند که برای تشخیص قطعی زردی و شروع درمانهای لازم، حتما نوزاد دلبندتان باید توسط پزشک ویزیت شده و بررسی های آزمایشگاهی در صورت لزوم انجام شود. برخی از والدین به محض آنکه زردی را در بدن نوزاد خود متوجه می شوند به پزشک مراجعه می کنند و […]