زردی طول کشیده نوزادی چیست ؟

زردی طول کشیده نوزادی چیست ؟

همانطور که در مقاله زردی چیست اشاره شد ملکولهای زردی در نتیجه تخریب سلولهای خونی  که به پایان  عمر خود رسیده اند ایجاد  می شود .از آنجا که نوزادان درا بتدای تولد بسیار پرخون هستند  حجم این تخریب سلولی بالا بوده و از طرفی به علت نابالغ  بودن کبد  ، روند  تبدیل ملکول زردی که به حالت  قابل دفع ومحلول  صورت می گیرد  کند شده وساعتها یا روزها  طول می کشد .

بنابراین  به طور طبیعی و اصطلاحا در زردی  فیزیولوژیک نوزادی  که در ۸۰% نوزادان نارس و ۶۰ %نوزادان رسیده  دیده  می شود،این  دو عامل  یعنی  میزان بالای تخریب سلولهای خونی  ونابالغ بودن کبد  سبب زردی نوزادی است .

که در اثر بالا رفتن  سن  نوزادان به صورت تدریجی و  بالغ  شدن کبد از طرفی  وکاهش روند  تخریب سلولهای خونی از طرف دیگر،زردی به صورت خود محدود شونده کنترل و دفع می گردد.

اما در مواردی  یک عامل  زمینه ای  به این دو عامل  اضافه  شده که میتواند با تشدید این دوعامل یا ایجاد  شرایط  دیگری که همچون بالا رفتن  دمای بدن وکاهش میزان  آب بدن ، گرسنگی و … باعث  طولانی شدن زردی  نوزادی  گردند  به طوری  که علارغم  گذشت  زمان  مورد نیاز یعنی حدود یک هفته ودرمان متداول نور درمانی برای نوزاد، یا زردی نوزاد پایین نمی آید  یا پس از پائین  امدن  زردی ، میزان  آن مجددا افزایش  می یابد .

در این گونه موارد  به چند نکته ی مهم باید توجه داشت :

اول  ایجاد محیط  ودمای مناسب در منزل برای  جلوگیری  از تب  واز دست رفت آب بدن نوزاد  که باعث طولانی  شدن و تشدید زردی  میگردد .

دوم مراقب تغذیه مناسب  ومرتب نوزاد باشید، چرا که  گرسنگی  روند  زردی  را تشدید  می کند . سوم، انجام تست غربالگری در ۵ -۳  روزگی تا صورت  وجود عوامل زمینه ای  که دراین  تست بررسی  می گردد .عامل مسبب شناسایی شده  وزیر  نظر  پزشک  ومتخصص رفع  یا کنترل گردد.

چهارم در نوزادی که نیاز  به نور درمانی با دستگاه های  فتوتراپی  دارند . در تهیه  دستگاه استاندارد دقت لازم به عمل  اید. چرا که  بعضی از دستگاهها به علت  عدم  نظارت  مسئول  فنی  وکالیبراسیون به موقع  از طرفی وتمام شدن طول عمر  مفید دستگاه از طرف  دیگر  می توانند  روشن شوند  اما  عملا  خاصیت  درمانی  نداشته  باشند . والدین  عزیز دقت داشته باشند تا به علت  پرداخت  اندکی هزینه ی کمتر به این شیوه ، نوزاد  خود را به مخاطره نیندازند .

در این موارد   علارغم  قرار گرفتن  در زیر دستگاه، تغییری در عدد زردی  نوزاد مشخص  نمی شود  یا حداقل کاهش آن  به قدری اندک  است  که می توان  آن را به بلوغ  سیستم کبدی نوزاد  در روزهای بعدی زندگی خود نسیت  داد.

در مواردی  که از مراکز و کلینیک های معتیر دستگاه تهیه می کنید  اما با وجود  تکمیل  طول درمان، زردی  کاهش  نمی یابد  یا میزان  آن اندک است  یا پس  از پائین  آمدن مجددا بالا می رود،  حتما  باید یک عامل  زمینه ای  مهم  وجود داشته  باشد که در این  صورت  توسط  پزشک  کلینیک  طی آزمایشات  تکمیلی  بررسی و مشخص  می گردد .

در واقع  دراین  موارد  آنقدر  عامل زمینه ای  درتشدید  روند  زردی  تاثیر  فزاینده  ای داشته که دستگاه  فقط توانسته  است میزان  افزایش زردی را کنترل کرده واز افزایش آن جلوگیری به عمل  آورد. در این گونه موارد که  به صورت  نادر اتفاق می افتد معمولا  روند تشدید  زردی  به گونه ای است که نیاز به تعویض خون صورت می گیرد .

در غیر این صورت با تهیه دستگاه  استاندارد  فتو تراپی  از مراکز معتبر حتما  زردی کاهش  می یابد  اما  ممکن  است  بعد چند روز  مجددا افزایش یابد . دراین صورت  عامل زمینه ای  در آزمایشات تکمیلی بررسی  می گردد و رفع  می شود ونیاز به تعویض خون  نیست  در مواردی که آزمایش تکمیلی نرمال باشد. زردی حساسیت به شیر مادر مطرح  می شود که در مقاله ای دیگر به تفصیل به آن  خواهیم پرداخت .

با تشکر  از اعتماد و حسن  انتخاب  شما عزیزان 

دکتر  محبوبه  رهنما

مسئول  فنی  کلینیک  زردی نوزدان  دلبند 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب ها:

مطالب مرتبط

زردی نوزادی ناشی از فاویسم

زردی نوزادی ناشی از فاویسم همانطور که در مقاله زردی چیست؟ اشاره شد، تخریب سلولهای خونی  بعد از  پایان  عمر و عدم بلوغ کبد دو عامل اصلی   زردی  نوزادی  است  حال هر عاملی که هر یک  از این  دو علت  را تشدید کند ،  با عث بیشتر  وطولانی  تر شدن  زردی  می گردد  یکی  ازاین  […]

نحوه ارائه خدمات

نحوه ارائه خدمات : مرکز دلبند به عنوان مرکز ارائه دهنده خدمات زردی به صورت علمی وتحت نظر پزشک به شرح زیر به مراجعین عزیزبه صورت حضوری وتلفنی خدمات رسانی می کند. تماس تلفنی که با مرکز برقرارمی کنید ابتدا توسط کارشناس مرکز مشاوره شده وسئوالات ابتدائی در مورد شرایط  و ویژگیهای نوزاد ومادر نوزاد […]

• اهمیت وجود تب سنج و ثبت دمای بدن نوزاد دردستگاه درمان زردی

به طور طبیعی دمای بدن نوزاد (پوست نوزاد )حدود ۵/۳۶ در جه سانتی گراد است در صورتی که این دما از طریق زیر بقل سنجیده شود باید بین ۳۶ تا ۳۷ درجه سانتی گراد باشد . گوگل با توجه به آنکه نوزاد در روزهای اول زندگی حدود ۱۰% از وزن  بدن و بدنبال آن مقداری […]

فایده وجود فن دردستگاه درمان زردی نوزادی

نوزادان در روزهای اول زندگی حدود ۱۰% از وزن بدن خود را به طور طبیعی از دست می دهند که این میزان شامل آب بدن نوزاد نیز میگردد (به طور طبیعی بین  7 تا ۱۰ روزگی وزن بدن نوزاد به وزن هنگام تولد باز می گردد). باتوجه به آن که زردی نوزادی در روزهای اولیه […]