زردی نوزاد

زردی نوزاد

زردی نوزاد

زردی نوزادی چیست؟

زردی نوزادی به معنای افزایش بیلی روبین(رنگدانه ی زردی) در خون یا سرم نوزاد میباشد.

زردی نوزادی یک پدیده ی بسیار شایع است که در نوزادانی که تازه متولد میشوند در اکثر مواقع دیده میشود.
به صورتی که تقریبا در ۶۰ درصد نوزادان ترمی که با وزن طبیعی به دنیا می آیند و در ۸۰ درصد نوزادان نارس ،زردی نوزادی در چند روز اول زندگی بروز میکند.
“نوزاد ترم، نوزادیست که بعد از پایان ۳۷ هفته بارداری و با وزن بیش از ۲کیلو و ۵۰۰گرم متولد شده باشد و نوزاد نارس، نوزادیست که قبل از ۳۷ هفته و با وزن کمتر از ۲کیلو و ۵۰۰گرم به دنیا آمده است.

گلبولهای قرمز (سلولهای خونی)، به طور طبیعی طول عمری حدود ۱۲۰ روز (چهار ماه) دارند و در نهایت می میرند. در اثر مرگ و تخریب آنها، ملکول هموگلوبین موجود در این سلولها آزاد شده و به مولکولهای دیگری به نام آهن و بیلی روبین (رنگدانه ی زردی) تبدیل میشوند.

بیلی روبین ماده ای دفعی است که ابتدا وارد خون شده تا به سمت کبد حمل شود، تا در کبد دچار فعل و انفعالاتی شده و به شکل قابل دفع خود تغییر کند، سپس به صفرا ریخته میشود و در نهایت از طریق روده به همراه مدفوع دفع می گردد.

اگر به هر علت این رنگدانه ی زردی دفع نشود. مانند بیماریهای کبدی میزان آن در خون بالا رفته و در بعضی از نواحی بدن مثل قسمت سفید چشم (صلبیه) و پوست رسوب می کند و باعث زردی این نواحی می گردد.

در اکثر مواقع این زردی نوزادی خوش خیم و خودمحدود شونده است و به علت عدم تکامل کبد نوزاد در روزهای اول زندگی و تاخیر در دفع رنگدانه ی زردی به طور طبیعی ایجاد میشود.
ولی در بعضی موارد میزان این زردی نوزادی بالا بوده و میتواند برای نوزاد خطرناک باشد و عوارض وخیم و حتی کشنده ای ایجاد کند.

تشخیص این مساله که کدام زردی نوزادی خوش خیم و خود محدود شونده و کدام نیاز به مداخله درمانی دارد و در صورت عدم درمان به موقع میتواند آسیب زا باشد با پزشک است.

ما توصیه میکنیم تمام نوزادانی که از بیمارستان مرخص میشوند (به خصوص در ۲۴ ساعت بعد از تولد)،در روز سوم تا پنجم توسط پزشک ویزیت شوند تا از لحاظ ابتلا به زردی نوزادی و میزان آن بررسی شده تا درصورت لزوم مداخله ی درمانی ،اقدام در زمان مناسب و با دستورالعمل پزشک صورت گیرد.

اگر پزشک در معاینه چشمی تشخیص دهد که زردی نوزاد شما از حدود معینی
بالاتر است برای تشخیص میزان دقیق آن باید بیلی روبین خون نوزاد شما بررسی گردد.

این بررسی از دو طریق انجام میگیرد:

۱٫خونگیری:در این روش در آزمایشگاه خون نوزاد گرفته میشود و میزان بیلی روبین آن طی چندساعت اندازه گیری شده و نتیجه آن مشخص میگردد.

این روش چون معمولا دردناک است و میتواند برای نوزادان و والدین اذیت کننده باشد. بهتر است در مواردی که پزشک به علل خاصی از زردی شک دارد صورت گیرد تا میزان دو نوع بیلی روبین به طور مجزا مشخص گردد.
(بیلی روبین شامل دو نوع محلول در آب و محلول در چربیست)

۲٫روش پوستی(ترنس کوتانئوس) : توسط دستگاه مخصوصی به نام بیلی چک انجام میشود. در این روش با تماس پروب دستگاه با پوست پیشانی نوزاد بدون درد و خونگیری در چندثانیه زردی نوزاد مشخص می گردد.

و پزشک میتواند براساس آن نوع مداخله ی درمانی و دستورالعمل دقیق خود را مشخص کند.

چک زردی از طریق پوست با تکلنولوژی روز در مرکز دلبند برای نوزاد شما انجام میشود و نتیجه ی آن به صورت کتبی و با مهر مسئول فنی مرکز به شما ارائه میگردد تا بتوانید آن را جهت پیگیری یا شروع درمان به پزشک معالج نوزاد خود ارائه دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مطالب مرتبط

زردی نوزادی ناشی از فاویسم

زردی نوزادی ناشی از فاویسم همانطور که در مقاله زردی چیست؟ اشاره شد، تخریب سلولهای خونی  بعد از  پایان  عمر و عدم بلوغ کبد دو عامل اصلی   زردی  نوزادی  است  حال هر عاملی که هر یک  از این  دو علت  را تشدید کند ،  با عث بیشتر  وطولانی  تر شدن  زردی  می گردد  یکی  ازاین  […]

اقدامات اولیه والدین در مواجه با تغییرات زیاد دمای بدن نوزاد در درمان با دستگاه زردی

همانطور که در مقاله مربوط  به اهمیت وجود تب سنج در دستگاه  درمان زردی اشاره شده  دمای طبیعی پوست بدن نوزاد ۳۶٫۵ درجه سانتیگراد  است و در صورتی که این  دما از زیر بغل سنجید شود  باید حدود ۵ دقیقه پروب تب سنج  در قسمت  بالای زیر بغل نوزاد ودرتماس با پوست  قرار گیرد . […]

زردی نوزاد

بیلی روبین چیست؟

بیلی روبین یک رنگدانه زرد رنگ است ،که به طور طبیعی از طریق تجزیه سلولهای خونی در تمام بزرگسالان و کودکان تولید می شود.این رنگدانه ی ایجاد شده، محلول در چربی ست و چون در آب حل نمیشود دفعش مشکل است. بیلی روبین در نهایت در کبد پردازش می شود و پس از آنکه به […]

فایده وجود فن دردستگاه درمان زردی نوزادی

نوزادان در روزهای اول زندگی حدود ۱۰% از وزن بدن خود را به طور طبیعی از دست می دهند که این میزان شامل آب بدن نوزاد نیز میگردد (به طور طبیعی بین  7 تا ۱۰ روزگی وزن بدن نوزاد به وزن هنگام تولد باز می گردد). باتوجه به آن که زردی نوزادی در روزهای اولیه […]