زردی نوزاد

زردی نوزاد

زردی نوزاد

زردی نوزادی چیست؟

زردی نوزادی به معنای افزایش بیلی روبین(رنگدانه ی زردی) در خون یا سرم نوزاد میباشد.

زردی نوزادی یک پدیده ی بسیار شایع است که در نوزادانی که تازه متولد میشوند در اکثر مواقع دیده میشود.
به صورتی که تقریبا در ۶۰ درصد نوزادان ترمی که با وزن طبیعی به دنیا می آیند و در ۸۰ درصد نوزادان نارس ،زردی نوزادی در چند روز اول زندگی بروز میکند.
“نوزاد ترم، نوزادیست که بعد از پایان ۳۷ هفته بارداری و با وزن بیش از ۲کیلو و ۵۰۰گرم متولد شده باشد و نوزاد نارس، نوزادیست که قبل از ۳۷ هفته و با وزن کمتر از ۲کیلو و ۵۰۰گرم به دنیا آمده است.

گلبولهای قرمز (سلولهای خونی)، به طور طبیعی طول عمری حدود ۱۲۰ روز (چهار ماه) دارند و در نهایت می میرند. در اثر مرگ و تخریب آنها، ملکول هموگلوبین موجود در این سلولها آزاد شده و به مولکولهای دیگری به نام آهن و بیلی روبین (رنگدانه ی زردی) تبدیل میشوند.

بیلی روبین ماده ای دفعی است که ابتدا وارد خون شده تا به سمت کبد حمل شود، تا در کبد دچار فعل و انفعالاتی شده و به شکل قابل دفع خود تغییر کند، سپس به صفرا ریخته میشود و در نهایت از طریق روده به همراه مدفوع دفع می گردد.

اگر به هر علت این رنگدانه ی زردی دفع نشود. مانند بیماریهای کبدی میزان آن در خون بالا رفته و در بعضی از نواحی بدن مثل قسمت سفید چشم (صلبیه) و پوست رسوب می کند و باعث زردی این نواحی می گردد.

در اکثر مواقع این زردی نوزادی خوش خیم و خودمحدود شونده است و به علت عدم تکامل کبد نوزاد در روزهای اول زندگی و تاخیر در دفع رنگدانه ی زردی به طور طبیعی ایجاد میشود.
ولی در بعضی موارد میزان این زردی نوزادی بالا بوده و میتواند برای نوزاد خطرناک باشد و عوارض وخیم و حتی کشنده ای ایجاد کند.

تشخیص این مساله که کدام زردی نوزادی خوش خیم و خود محدود شونده و کدام نیاز به مداخله درمانی دارد و در صورت عدم درمان به موقع میتواند آسیب زا باشد با پزشک است.

ما توصیه میکنیم تمام نوزادانی که از بیمارستان مرخص میشوند (به خصوص در ۲۴ ساعت بعد از تولد)،در روز سوم تا پنجم توسط پزشک ویزیت شوند تا از لحاظ ابتلا به زردی نوزادی و میزان آن بررسی شده تا درصورت لزوم مداخله ی درمانی ،اقدام در زمان مناسب و با دستورالعمل پزشک صورت گیرد.

اگر پزشک در معاینه چشمی تشخیص دهد که زردی نوزاد شما از حدود معینی
بالاتر است برای تشخیص میزان دقیق آن باید بیلی روبین خون نوزاد شما بررسی گردد.

این بررسی از دو طریق انجام میگیرد:

۱٫خونگیری:در این روش در آزمایشگاه خون نوزاد گرفته میشود و میزان بیلی روبین آن طی چندساعت اندازه گیری شده و نتیجه آن مشخص میگردد.

این روش چون معمولا دردناک است و میتواند برای نوزادان و والدین اذیت کننده باشد. بهتر است در مواردی که پزشک به علل خاصی از زردی شک دارد صورت گیرد تا میزان دو نوع بیلی روبین به طور مجزا مشخص گردد.
(بیلی روبین شامل دو نوع محلول در آب و محلول در چربیست)

۲٫روش پوستی(ترنس کوتانئوس) : توسط دستگاه مخصوصی به نام بیلی چک انجام میشود. در این روش با تماس پروب دستگاه با پوست پیشانی نوزاد بدون درد و خونگیری در چندثانیه زردی نوزاد مشخص می گردد.

و پزشک میتواند براساس آن نوع مداخله ی درمانی و دستورالعمل دقیق خود را مشخص کند.

چک زردی از طریق پوست با تکلنولوژی روز در مرکز دلبند برای نوزاد شما انجام میشود و نتیجه ی آن به صورت کتبی و با مهر مسئول فنی مرکز به شما ارائه میگردد تا بتوانید آن را جهت پیگیری یا شروع درمان به پزشک معالج نوزاد خود ارائه دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مطالب مرتبط

کم کاری تیروئید مادر زادی وتاثیرو اهمیت آن در زردی طول کشیده

از آنجائی که  کم کاری تیروئید مادرزادی یکی ازعوامل  زمینه ای در زردی طول کشیده نوزادی محسوب می شود به همین علت دراین مقاله به توضیح  مختصری از بیماری کم کاری مادرزادی  تیروئید وتاثیرواهمیت  آن بر زردی طول کشیده  بپردازیم از هر ۴۰۰۰ تولد  زنده یک نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید مادر زادی  متولد […]

زردی نوزادی ناشی از فاویسم

زردی نوزادی ناشی از فاویسم همانطور که در مقاله زردی چیست؟ اشاره شد، تخریب سلولهای خونی  بعد از  پایان  عمر و عدم بلوغ کبد دو عامل اصلی   زردی  نوزادی  است  حال هر عاملی که هر یک  از این  دو علت  را تشدید کند ،  با عث بیشتر  وطولانی  تر شدن  زردی  می گردد  یکی  ازاین  […]

نحوه ارائه خدمات

نحوه ارائه خدمات : مرکز دلبند به عنوان مرکز ارائه دهنده خدمات زردی به صورت علمی وتحت نظر پزشک به شرح زیر به مراجعین عزیزبه صورت حضوری وتلفنی خدمات رسانی می کند. تماس تلفنی که با مرکز برقرارمی کنید ابتدا توسط کارشناس مرکز مشاوره شده وسئوالات ابتدائی در مورد شرایط  و ویژگیهای نوزاد ومادر نوزاد […]

کم کاری تیروئید نوزاد

زردی نوزاد و کم کاری تیرویید

کم کاری تیروئید یکی از علل زردی طول کشیده در نوزادان است. در مواردی که زردی بیش از ده تا چهارده روز طول بکشد باید علل زمینه ای که باعث تداوم زردی شده است حتما بررسی گردد. امروزه بررسی کم کاری تیروئید در غربالگری سه تا پنج روزگی در مراکز بهداشت برای نوزادان انجام میشود […]