فایده وجود فن دردستگاه درمان زردی نوزادی

فایده وجود فن دردستگاه درمان زردی نوزادی


نوزادان در روزهای اول زندگی حدود ۱۰% از وزن بدن خود را به طور طبیعی از دست می دهند که این میزان شامل آب بدن نوزاد نیز میگردد (به طور طبیعی بین  7 تا ۱۰ روزگی وزن بدن نوزاد به وزن هنگام تولد باز می گردد).

باتوجه به آن که زردی نوزادی در روزهای اولیه زندگی ودر بیش از نیمی از نوزادان بروز پیدا می کند با ید توجه داشت از دست رفتن آب بدن نوزاد به هر شکل دیگری می تواند تاثیر مستقیم در تشدید زردی نوزادی داشته باشد در واقع میزان ملکول زردی نسبت به حجم کل خون افزایش می یابد.

بنابراین والدین عزیز باید توجه داشته باشند که با تنظیم دمای محیط وشیر دهی مناسب به نوزاد (با هدف حفظ آب مورد نیاز بدن نوزاد در مراحل اولیه ودر مواقعی که عدد زردی در حد بالای نیست از تشدید آن جلوگیری کنند تا بدن نوزاد بتواند بطور خود محدود شونده آن را کنترل ودفع کند .

در مواردی که زردی نوزادی در حدی است که با تشخیص پزشک برای کاهش ودرمان زردی  نیاز به درمان با فتوتراپی دارد  باید دقت داشت که تنظیم دمای محیط در هنگامی که نوزاد تحت فتوتراپیست الزامی می باشد تا روند درمان تسریع گردد چرا که منبع نوری دستگاهای فتو تراپی حرارت ایجاد می کند که خود می تواندعلاوه بر بی قرار کردن نوزاد باعث از دست رفتن آب بدن آن نیز شود والدینی که درمان در منزل رابا مشورت پزشک برای فتو تراپی نوزاد خود انتخاب می کنند باید توجه داشته باشند که از دستگاههای استاندارد (دستگاه استاندارد دستگاهی است که دارای پروانه ساخت وتائیدیه از اداره کل تجهیزات پزشکی داشته باشد ). که ترجیحا منبع نوری آنها LED است و حرارت کمی تولید می کند استفاده کند .

 یکی از مهمترین عوارض احتمالی  در درمان با فتو تراپی کم آبی بدن نوزاد است .

که می تواند خطرات جدی به دنبال داشته باشد ، در دستگاههای ارائه شده در مرکز دلبند ،  با این که منبع نوری این دستگاهها LED  بوده وکم مصرف وکم حرارت هستند  با این حال وقتی نوزاد جهت درمان در زیر دستگاه قرار می گیرد  از طرفی دمای بدن خود نوزاد و از طرف دیگر حرارت کم ایجاد شده توسط این منبع نوری  می تواند دمای محیط زیردستگاه را  تا حد بسیار کمی بالا ببرد که برای این منظور سیستم فن (ونتیلاتور ) در دستگاه تعبیه شده است .زمانی که کلید سیستم فن  در حالت آن باشده  با قرار دادن نوزاد  در زیر دستگاه به طور اتومات فعال می گردد . تا دمای محیط زیر دستگاه متعادل شده ،نوزاد در معرض تب واز دست رفتن آب بدن قرار نگیردو روند بهبود زردی تسریع گردد .

بنابراین وجود سیستم فن در این دستگاهای درمان زردی از لحاط علمی بسیارحائز اهمیت و کمک کننده بوده و می تواند از خطرات احتمالی جلوگیری کند.

بنابراین به والدین عزیز توصیه می شود که درهنگام تهیه دستگاه زردی به این نکته توجه کنند  .

درمواردی که با وجود رعایت نکات گفته شده دمای زیر دستگاه از ۳۰ درجه سانتیگراد بیشتر شود .والدین عزیزباید اقدامات لازم را در تنظیم دمای محیطی که نوزاد در آن تحت فتو تراپی قرار دارد انجام دهند (درمقاله ای با عنوان تاثیر دمای محیط در زردی نوزادی به تفصیل در مورد این موضوع صحیت شده که می توانید در سایت ما آن را جستجو و مطالعه کنید .)

از حسن دقت ،انتخاب و اعتماد شما صمیمانه سپاسگزاریم .

                                                                دکتر محبوبه رهنما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب ها:

مطالب مرتبط

کم کاری تیروئید مادر زادی وتاثیرو اهمیت آن در زردی طول کشیده

از آنجائی که  کم کاری تیروئید مادرزادی یکی ازعوامل  زمینه ای در زردی طول کشیده نوزادی محسوب می شود به همین علت دراین مقاله به توضیح  مختصری از بیماری کم کاری مادرزادی  تیروئید وتاثیرواهمیت  آن بر زردی طول کشیده  بپردازیم از هر ۴۰۰۰ تولد  زنده یک نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید مادر زادی  متولد […]

• اهمیت وجود تب سنج و ثبت دمای بدن نوزاد دردستگاه درمان زردی

به طور طبیعی دمای بدن نوزاد (پوست نوزاد )حدود ۵/۳۶ در جه سانتی گراد است در صورتی که این دما از طریق زیر بقل سنجیده شود باید بین ۳۶ تا ۳۷ درجه سانتی گراد باشد . گوگل با توجه به آنکه نوزاد در روزهای اول زندگی حدود ۱۰% از وزن  بدن و بدنبال آن مقداری […]

اقدامات اولیه والدین در مواجه با تغییرات زیاد دمای بدن نوزاد در درمان با دستگاه زردی

همانطور که در مقاله مربوط  به اهمیت وجود تب سنج در دستگاه  درمان زردی اشاره شده  دمای طبیعی پوست بدن نوزاد ۳۶٫۵ درجه سانتیگراد  است و در صورتی که این  دما از زیر بغل سنجید شود  باید حدود ۵ دقیقه پروب تب سنج  در قسمت  بالای زیر بغل نوزاد ودرتماس با پوست  قرار گیرد . […]

زردی طول کشیده نوزادی چیست ؟

همانطور که در مقاله زردی چیست اشاره شد ملکولهای زردی در نتیجه تخریب سلولهای خونی  که به پایان  عمر خود رسیده اند ایجاد  می شود .از آنجا که نوزادان درا بتدای تولد بسیار پرخون هستند  حجم این تخریب سلولی بالا بوده و از طرفی به علت نابالغ  بودن کبد  ، روند  تبدیل ملکول زردی که […]