نوزادان نارس و زردی نوزادی

نوزادان نارس و زردی نوزادی

زردی  نوزادی  به افزایش  بیلی روبین  یا ملکول رنگ دانه زردی درسطح خون اطلاق  می شود ، که از متلاشی شدن سلول های خونی  بعد ازاتمام عمرمفید خود در گردش خون حاصل می شود .

این  رنگ  دانه  زردی  در کبد به  طور طبیعی  پردازش شده واز طریق روده دفع می گردد . در نوزادان  به علت نابالغ بودن کبد  این پروسه با تاخیرصورت گرفته وباعث بالا رفتن سطح مولکول زردی نسبت به حجم خون می گردد .

نوزاد  نارس به  نوزادی  اطلاق می شود که قبل از ۳۷  هفته  بارداری مادر به علل مختلف به دنیا  بیاید . در نوزادان نارس به علت نابالغ بودن  بیشتر  کبد در مقایسه  با نوزادان رسیده (۳۷  هفته کامل )احتمال  بروز  زردی بیشتر است به طوری که نوزادان  نارس حدود ۲۰% بیشتر از نوزادان رسیده در روزهای اول زندگی به این  بیماری مبتلا  می شوند .

از طرفی عوامل دیگر دراین  نوزادان  باعث تشدید زردی می گردد. کم وزن بودن اکثر نوزادان  واب  ناکافی  بدن از طرفی و آماده  نبودن سینه های مادر به علت زایمان زود رس جهت جریان شیر در مجاری شیری و شیر دهی نا مناسب  از طرف  دیگر باعث می شود  تا آب و کالری کافی به این نوزادان نرسد  و از آن جائی که فک این نوزادان به علت کم وزن بودن نسبت به نوزاد های رسیده کمی ضعیف تر عمل می کند گاها نمیتوانند از طریق مکیدن قوی ، شیر کافی  را به بدن خود برسانند .

بنابرین آب نا کافی بدن و گرسنگی  که هر دو عامل موثردر تشدید زردی نوزادی می باشد در این نوزادان  دست به دست هم داده و باعث می گردد زردی  این نوزادان تشدید شود .

از طرفی چون  وزن آنها در مقایسه  با نوزادان رسیده کمتراست و به همان میزان حجم  خون  کمتری  نسبت به نوزادان رسیده دارند در اعداد پایین تری از میزان بیلی روبین  درخون به حد نساب درمان و خطر می رسند . بنابراین در این نوزادان باید به نکات زیر توجه کرد .

  • حتما سینه مادر توسط  حوله گرم از بالا به پایین ماساژ داده شود تا در اثر هم افزائی تاثیر گرما وماساژ، شیر در مجاری شیری زودتر به جریان بیفتد.
  • هر چه نوزاد بیشتر سینه مادر را مک بزند  .این جریان  بیشترو سریعترخواهد بود .
  • تا حد امکان از دوشیدن شیر خودداری  کنند . در مواردی که فک نوزاد قدرت  کافی را برای تغذیه ازسینه ی مادر ندارد بعد از هربارکه  نوزاد در زیر سینه  قرار می گیرد واز مکیدن خسته  می شود. مقداری از شیر دوشیده شده مادر را با قاشق چایخوری به نوزاد بخورانید  تا کاملا سیر شود .
  • این کار باعث می شود .آب بدن نوزاد  در سطح  مناسب باقی بماند و گرسنگی  رفع شده وزردی تشدید نگردد .
  • به هیچ عنوان شیر مادر را در داخل شیشه  شیر به نوزاد ندهید ! چرا که  با هر بار مکیدن از پستانک شیشه شیر ، حجم قابل توجهی از شیر وارد دهان نوزاد شده ودیگروقتی  که در زیر سینه ی مادر قرار می گیرد تلاش کافی برای تغذیه  خود نمی کند .
  • نوزاد در دردمای مناسب در منزل (حدود  25-27 سانتیگراد)  نگه داشته شود ویک لایه بیشتر از والدین سالم  در دمای طبیعی محیط پوشانده  شود .
  • از دادن هر گونه قطره یا عرقی جات گیاهی جهت رفع زردی به نوزاد خود داری کنید چرا که این مواد باعث ایجاد اسهال در نوزاد شده واز دست رفتن آب بدن نوزاد ومتعاقب آن زردی را تشدید می کند .
  • در مواقعی که به علت ناکافی بودن شیر مادر یا ضعیف بودن فک نوزاد در مکیدن ، تغذیه نوزاد مطلوب نیست وبه علت گرسنگی بی قراری می کند ازدادن آب قند و مواد مشابه اکیدا خود داری کنید .چرا که این مواد باعث پر شدن وسیری زود رس وکاذب نوزاد شده ومیل او را برای خوردن شیر مادر می گیرد و این مساله نوزاد را در معرض کم شدن آب بدن و تشدید زردی قرار می دهد .دراین گونه مواقع به صورتی که در قسمت ابتدایی این مقاله توضیح داده شد نوزاد را با شیر مادر خود سیر کنید .

و در نهایت در صورت بروز زردی نوزاد جهت تشخیص اولیه و اقدامات بیشتر به پزشک مراجعه کنید .

                        با تشکر از حسن دقت ، انتخاب واعتماد شما عزیزان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب ها:

مطالب مرتبط

کم کاری تیروئید نوزاد

زردی نوزاد و کم کاری تیرویید

کم کاری تیروئید یکی از علل زردی طول کشیده در نوزادان است. در مواردی که زردی بیش از ده تا چهارده روز طول بکشد باید علل زمینه ای که باعث تداوم زردی شده است حتما بررسی گردد. امروزه بررسی کم کاری تیروئید در غربالگری سه تا پنج روزگی در مراکز بهداشت برای نوزادان انجام میشود […]

زردی نوزاد

بیلی روبین چیست؟

بیلی روبین یک رنگدانه زرد رنگ است ،که به طور طبیعی از طریق تجزیه سلولهای خونی در تمام بزرگسالان و کودکان تولید می شود.این رنگدانه ی ایجاد شده، محلول در چربی ست و چون در آب حل نمیشود دفعش مشکل است. بیلی روبین در نهایت در کبد پردازش می شود و پس از آنکه به […]

زردی نوزادی ناشی از فاویسم

زردی نوزادی ناشی از فاویسم همانطور که در مقاله زردی چیست؟ اشاره شد، تخریب سلولهای خونی  بعد از  پایان  عمر و عدم بلوغ کبد دو عامل اصلی   زردی  نوزادی  است  حال هر عاملی که هر یک  از این  دو علت  را تشدید کند ،  با عث بیشتر  وطولانی  تر شدن  زردی  می گردد  یکی  ازاین  […]