نوزادان نارس و زردی نوزادی

نوزادان نارس و زردی نوزادی

زردی  نوزادی  به افزایش  بیلی روبین  یا ملکول رنگ دانه زردی درسطح خون اطلاق  می شود ، که از متلاشی شدن سلول های خونی  بعد ازاتمام عمرمفید خود در گردش خون حاصل می شود .

این  رنگ  دانه  زردی  در کبد به  طور طبیعی  پردازش شده واز طریق روده دفع می گردد . در نوزادان  به علت نابالغ بودن کبد  این پروسه با تاخیرصورت گرفته وباعث بالا رفتن سطح مولکول زردی نسبت به حجم خون می گردد .

نوزاد  نارس به  نوزادی  اطلاق می شود که قبل از ۳۷  هفته  بارداری مادر به علل مختلف به دنیا  بیاید . در نوزادان نارس به علت نابالغ بودن  بیشتر  کبد در مقایسه  با نوزادان رسیده (۳۷  هفته کامل )احتمال  بروز  زردی بیشتر است به طوری که نوزادان  نارس حدود ۲۰% بیشتر از نوزادان رسیده در روزهای اول زندگی به این  بیماری مبتلا  می شوند .

از طرفی عوامل دیگر دراین  نوزادان  باعث تشدید زردی می گردد. کم وزن بودن اکثر نوزادان  واب  ناکافی  بدن از طرفی و آماده  نبودن سینه های مادر به علت زایمان زود رس جهت جریان شیر در مجاری شیری و شیر دهی نا مناسب  از طرف  دیگر باعث می شود  تا آب و کالری کافی به این نوزادان نرسد  و از آن جائی که فک این نوزادان به علت کم وزن بودن نسبت به نوزاد های رسیده کمی ضعیف تر عمل می کند گاها نمیتوانند از طریق مکیدن قوی ، شیر کافی  را به بدن خود برسانند .

بنابرین آب نا کافی بدن و گرسنگی  که هر دو عامل موثردر تشدید زردی نوزادی می باشد در این نوزادان  دست به دست هم داده و باعث می گردد زردی  این نوزادان تشدید شود .

از طرفی چون  وزن آنها در مقایسه  با نوزادان رسیده کمتراست و به همان میزان حجم  خون  کمتری  نسبت به نوزادان رسیده دارند در اعداد پایین تری از میزان بیلی روبین  درخون به حد نساب درمان و خطر می رسند . بنابراین در این نوزادان باید به نکات زیر توجه کرد .

  • حتما سینه مادر توسط  حوله گرم از بالا به پایین ماساژ داده شود تا در اثر هم افزائی تاثیر گرما وماساژ، شیر در مجاری شیری زودتر به جریان بیفتد.
  • هر چه نوزاد بیشتر سینه مادر را مک بزند  .این جریان  بیشترو سریعترخواهد بود .
  • تا حد امکان از دوشیدن شیر خودداری  کنند . در مواردی که فک نوزاد قدرت  کافی را برای تغذیه ازسینه ی مادر ندارد بعد از هربارکه  نوزاد در زیر سینه  قرار می گیرد واز مکیدن خسته  می شود. مقداری از شیر دوشیده شده مادر را با قاشق چایخوری به نوزاد بخورانید  تا کاملا سیر شود .
  • این کار باعث می شود .آب بدن نوزاد  در سطح  مناسب باقی بماند و گرسنگی  رفع شده وزردی تشدید نگردد .
  • به هیچ عنوان شیر مادر را در داخل شیشه  شیر به نوزاد ندهید ! چرا که  با هر بار مکیدن از پستانک شیشه شیر ، حجم قابل توجهی از شیر وارد دهان نوزاد شده ودیگروقتی  که در زیر سینه ی مادر قرار می گیرد تلاش کافی برای تغذیه  خود نمی کند .
  • نوزاد در دردمای مناسب در منزل (حدود  25-27 سانتیگراد)  نگه داشته شود ویک لایه بیشتر از والدین سالم  در دمای طبیعی محیط پوشانده  شود .
  • از دادن هر گونه قطره یا عرقی جات گیاهی جهت رفع زردی به نوزاد خود داری کنید چرا که این مواد باعث ایجاد اسهال در نوزاد شده واز دست رفتن آب بدن نوزاد ومتعاقب آن زردی را تشدید می کند .
  • در مواقعی که به علت ناکافی بودن شیر مادر یا ضعیف بودن فک نوزاد در مکیدن ، تغذیه نوزاد مطلوب نیست وبه علت گرسنگی بی قراری می کند ازدادن آب قند و مواد مشابه اکیدا خود داری کنید .چرا که این مواد باعث پر شدن وسیری زود رس وکاذب نوزاد شده ومیل او را برای خوردن شیر مادر می گیرد و این مساله نوزاد را در معرض کم شدن آب بدن و تشدید زردی قرار می دهد .دراین گونه مواقع به صورتی که در قسمت ابتدایی این مقاله توضیح داده شد نوزاد را با شیر مادر خود سیر کنید .

و در نهایت در صورت بروز زردی نوزاد جهت تشخیص اولیه و اقدامات بیشتر به پزشک مراجعه کنید .

                        با تشکر از حسن دقت ، انتخاب واعتماد شما عزیزان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب ها:

مطالب مرتبط

فایده وجود فن دردستگاه درمان زردی نوزادی

نوزادان در روزهای اول زندگی حدود ۱۰% از وزن بدن خود را به طور طبیعی از دست می دهند که این میزان شامل آب بدن نوزاد نیز میگردد (به طور طبیعی بین  7 تا ۱۰ روزگی وزن بدن نوزاد به وزن هنگام تولد باز می گردد). باتوجه به آن که زردی نوزادی در روزهای اولیه […]

زردی نوزاد

بیلی روبین چیست؟

بیلی روبین یک رنگدانه زرد رنگ است ،که به طور طبیعی از طریق تجزیه سلولهای خونی در تمام بزرگسالان و کودکان تولید می شود.این رنگدانه ی ایجاد شده، محلول در چربی ست و چون در آب حل نمیشود دفعش مشکل است. بیلی روبین در نهایت در کبد پردازش می شود و پس از آنکه به […]

• اهمیت وجود تب سنج و ثبت دمای بدن نوزاد دردستگاه درمان زردی

به طور طبیعی دمای بدن نوزاد (پوست نوزاد )حدود ۵/۳۶ در جه سانتی گراد است در صورتی که این دما از طریق زیر بقل سنجیده شود باید بین ۳۶ تا ۳۷ درجه سانتی گراد باشد . گوگل با توجه به آنکه نوزاد در روزهای اول زندگی حدود ۱۰% از وزن  بدن و بدنبال آن مقداری […]

نحوه ارائه خدمات

نحوه ارائه خدمات : مرکز دلبند به عنوان مرکز ارائه دهنده خدمات زردی به صورت علمی وتحت نظر پزشک به شرح زیر به مراجعین عزیزبه صورت حضوری وتلفنی خدمات رسانی می کند. تماس تلفنی که با مرکز برقرارمی کنید ابتدا توسط کارشناس مرکز مشاوره شده وسئوالات ابتدائی در مورد شرایط  و ویژگیهای نوزاد ومادر نوزاد […]