• اهمیت وجود تب سنج و ثبت دمای بدن نوزاد دردستگاه درمان زردی

• اهمیت وجود تب سنج و ثبت دمای بدن نوزاد دردستگاه درمان زردی

به طور طبیعی دمای بدن نوزاد (پوست نوزاد )حدود ۵/۳۶ در جه سانتی گراد است در صورتی که این دما از طریق زیر بقل سنجیده شود باید بین ۳۶ تا ۳۷ درجه سانتی گراد باشد . گوگل

با توجه به آنکه نوزاد در روزهای اول زندگی حدود ۱۰% از وزن  بدن و بدنبال آن مقداری از آب بدن خود را ازدست  می دهد .این مساله می تواند باعث  می شود تا دمای بدن نوزاد تا حدودی  بالا رود .

از آنجایی که زردی نوزاد  در۷ تا ۱۰ روز اول نوزاد را درگیر می کند واز دست رفتن آب  بدن نوزاد میتواند  باعث بالا رفت  دمای بدن آن شد یا بالا رفتن بدن آن به هر دلیلی می تواند باعث از دست رفتن آب بدن نوزاد شود  ومنجر به تشدید زردی نوزادی  گردد .

بنابراین توجه به دمای بدن نوزاد تنظیم عوامل  محیطی جهت متعادل نگه داشتن آن و برطرف کردن عواملی که  باعث بالا رفتن  دمای  بدن نوزاد  می شود  می تواند به طور قابل  توجهی  در تسریع روند  بهبود زردی  به نوزاد کمک کند .

عواملی  که باعث بالا رفتن  دمای بدن نوزاد  می شوند  عبارتند از:

  1. از دست رفتن آب  بدن نوزاد به طور طبیعی در روزهای اول که باشیر دهی مناسب و حفظ آب بدن در حد طبیعی  جلوی آن را گرفت .
  2. از دست رفتن آب بدن  دراثر بالا بوددن دمای محیط  یا پوشاندن بیش از حد نوزاد . دمای محیط باید به طور متوسط در حدود ۲۷-۲۵ درجه باشد . و لباس نوزاد در دمای طبیعی منزل باید یک لایه  بیشتر از والدین  سالم خود باشد .
  3. هر عامل  دیگری از جمله بیماری یا عفونت نوزاد که منجر به تب شود . در این شرایط  نوزاد  باید حتما توسط  پزشک   ویزیت شده و درمان لا زم  برای آن قرار گیرد تا با استفاده از تب برها وآنتی بیوتیکها ی مناسب طبق نظر پزشک این روند  کنترل ودرمان  گردد.
  4. گاهی به علت  نارس بودن نوزاد و ضعیف بودن فک در مکیدن سینه ی مادر ، آب کافی به بدن نوزاد نمی رسد و می تواند باعث بالا رفتن دمای بدن آن  شود . دراین موارد توصیه  می شود که شیر مادر توسط شیر دوش  دوشیده شده بعد از هروعده مکیدن  وشیر خوردن  نوزاد ، در کاپ ریخته شود وبا قاشق چایخوری  به نوزاد  خورانده شود  تا آب ومواد  مغذی کافی به بدن  نوزاد برسد .
  5. در موارد  به علت  زایمان زود رس یا ناشی  بودن مادر ،شیر مادر به طور مناسب  در سینه  جریان پیدا  نمی کند و علا رغم  مکیدن قدرتمند  نوزاد،  شیر به اندازه  کافی  به نوزاد نمی رسد . در این موارد توصیه می شود  که مادر از قطره های شیر افزا با دستور پزشک استفاده کند .

همچنین با دوش آّ ب گرم و کمپرس  حوله  گرم  مجاری شیری منبسط شده وبا ماساژ از بالا به پایین  شیر در مجاری  شیری به جریان  افتد  که می تواند در شیر دهی  مناسب  کمک کننده  باشد. والدین  عزیز دقت داشته باشند که در این مواقع ، از دادن آب قند وموارد مشابه  به نوزاد اکیدا  خود داری  کنند. چرا که قند  موجود در آن  موجب سیری  کاذب  نوزاد  شده واجازه  شیر خوردن به نوزاد  را نمی دهد ومتعاقب آن  آب بدن نوزاد تامین  نشده و علاوه بربالا رفتن  دمای بدن نوزاد،  زردی تشدید می گردد  .

با توجه به اهمیت  ویژه ای که تنظیم  دمای بدن نوزاد در تشدید و درمان زردی دارد  در دستگاههای  مرکز دلبند  تب سنج تعبیه شده است .

و دمای بدن  نوزاد در مانیتور  دستگاه به طور مداوم ثبت ونشان داده می شود . این عدد از طریق  کابل USB  که یکسر آن  به  دستگاه جهت  ثبت  دمای بدن نوزاد و یکسر آن دارای  حس گرمائی  می باشد مشخص می گردد.  سرحس گر که نقش تب سنج  را دارد درتمام طول درمان  با دستگاه  زردی ، در زیر بغل  نوزاد وبا  درتماس  مداوم با پوست نوزاد قرار دارد .

در صورتی که دمای بدن نوزاد از ۵/۳۷  درجه  سانتیگراد بیشتر شود . آلارام دستگاه روشن شده وبه والدین  عزیز اخطار داده می شود . در این مواقع حتما با پزشک معالجی که با مشورت وتشخیص ایشان نوزاد را جهت درمان زردی در زیر دستگاه قرار داده اید  تماس حاصل کرده وشرایط نوزاد  خود را به ایشان اطلاع دهید .

در مقاله ای به عنوان اقدامات اولیه  والدین در مواجه  با تب وکاهش دمای بدن نوزاد درهنگام  درمان زردی با دستگاه فتو تراپی به تفصیل به ادامه ی این موضوع  خواهیم  پرداخت .

با تشکر از حسن دقت ،اعتماد وانتخاب شما 

دکتر محبوبه رهنما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب ها:

مطالب مرتبط

کم کاری تیروئید مادر زادی وتاثیرو اهمیت آن در زردی طول کشیده

از آنجائی که  کم کاری تیروئید مادرزادی یکی ازعوامل  زمینه ای در زردی طول کشیده نوزادی محسوب می شود به همین علت دراین مقاله به توضیح  مختصری از بیماری کم کاری مادرزادی  تیروئید وتاثیرواهمیت  آن بر زردی طول کشیده  بپردازیم از هر ۴۰۰۰ تولد  زنده یک نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید مادر زادی  متولد […]

زردی نوزاد

زردی نوزاد

زردی نوزادی چیست؟ زردی نوزادی به معنای افزایش بیلی روبین(رنگدانه ی زردی) در خون یا سرم نوزاد میباشد. زردی نوزادی یک پدیده ی بسیار شایع است که در نوزادانی که تازه متولد میشوند در اکثر مواقع دیده میشود. به صورتی که تقریبا در ۶۰ درصد نوزادان ترمی که با وزن طبیعی به دنیا می آیند […]

زردی نوزادی ناشی از فاویسم

زردی نوزادی ناشی از فاویسم همانطور که در مقاله زردی چیست؟ اشاره شد، تخریب سلولهای خونی  بعد از  پایان  عمر و عدم بلوغ کبد دو عامل اصلی   زردی  نوزادی  است  حال هر عاملی که هر یک  از این  دو علت  را تشدید کند ،  با عث بیشتر  وطولانی  تر شدن  زردی  می گردد  یکی  ازاین  […]