• اهمیت وجود تب سنج و ثبت دمای بدن نوزاد دردستگاه درمان زردی

• اهمیت وجود تب سنج و ثبت دمای بدن نوزاد دردستگاه درمان زردی

به طور طبیعی دمای بدن نوزاد (پوست نوزاد )حدود ۵/۳۶ در جه سانتی گراد است در صورتی که این دما از طریق زیر بقل سنجیده شود باید بین ۳۶ تا ۳۷ درجه سانتی گراد باشد . گوگل

با توجه به آنکه نوزاد در روزهای اول زندگی حدود ۱۰% از وزن  بدن و بدنبال آن مقداری از آب بدن خود را ازدست  می دهد .این مساله می تواند باعث  می شود تا دمای بدن نوزاد تا حدودی  بالا رود .

از آنجایی که زردی نوزاد  در۷ تا ۱۰ روز اول نوزاد را درگیر می کند واز دست رفتن آب  بدن نوزاد میتواند  باعث بالا رفت  دمای بدن آن شد یا بالا رفتن بدن آن به هر دلیلی می تواند باعث از دست رفتن آب بدن نوزاد شود  ومنجر به تشدید زردی نوزادی  گردد .

بنابراین توجه به دمای بدن نوزاد تنظیم عوامل  محیطی جهت متعادل نگه داشتن آن و برطرف کردن عواملی که  باعث بالا رفتن  دمای  بدن نوزاد  می شود  می تواند به طور قابل  توجهی  در تسریع روند  بهبود زردی  به نوزاد کمک کند .

عواملی  که باعث بالا رفتن  دمای بدن نوزاد  می شوند  عبارتند از:

  1. از دست رفتن آب  بدن نوزاد به طور طبیعی در روزهای اول که باشیر دهی مناسب و حفظ آب بدن در حد طبیعی  جلوی آن را گرفت .
  2. از دست رفتن آب بدن  دراثر بالا بوددن دمای محیط  یا پوشاندن بیش از حد نوزاد . دمای محیط باید به طور متوسط در حدود ۲۷-۲۵ درجه باشد . و لباس نوزاد در دمای طبیعی منزل باید یک لایه  بیشتر از والدین  سالم خود باشد .
  3. هر عامل  دیگری از جمله بیماری یا عفونت نوزاد که منجر به تب شود . در این شرایط  نوزاد  باید حتما توسط  پزشک   ویزیت شده و درمان لا زم  برای آن قرار گیرد تا با استفاده از تب برها وآنتی بیوتیکها ی مناسب طبق نظر پزشک این روند  کنترل ودرمان  گردد.
  4. گاهی به علت  نارس بودن نوزاد و ضعیف بودن فک در مکیدن سینه ی مادر ، آب کافی به بدن نوزاد نمی رسد و می تواند باعث بالا رفتن دمای بدن آن  شود . دراین موارد توصیه  می شود که شیر مادر توسط شیر دوش  دوشیده شده بعد از هروعده مکیدن  وشیر خوردن  نوزاد ، در کاپ ریخته شود وبا قاشق چایخوری  به نوزاد  خورانده شود  تا آب ومواد  مغذی کافی به بدن  نوزاد برسد .
  5. در موارد  به علت  زایمان زود رس یا ناشی  بودن مادر ،شیر مادر به طور مناسب  در سینه  جریان پیدا  نمی کند و علا رغم  مکیدن قدرتمند  نوزاد،  شیر به اندازه  کافی  به نوزاد نمی رسد . در این موارد توصیه می شود  که مادر از قطره های شیر افزا با دستور پزشک استفاده کند .

همچنین با دوش آّ ب گرم و کمپرس  حوله  گرم  مجاری شیری منبسط شده وبا ماساژ از بالا به پایین  شیر در مجاری  شیری به جریان  افتد  که می تواند در شیر دهی  مناسب  کمک کننده  باشد. والدین  عزیز دقت داشته باشند که در این مواقع ، از دادن آب قند وموارد مشابه  به نوزاد اکیدا  خود داری  کنند. چرا که قند  موجود در آن  موجب سیری  کاذب  نوزاد  شده واجازه  شیر خوردن به نوزاد  را نمی دهد ومتعاقب آن  آب بدن نوزاد تامین  نشده و علاوه بربالا رفتن  دمای بدن نوزاد،  زردی تشدید می گردد  .

با توجه به اهمیت  ویژه ای که تنظیم  دمای بدن نوزاد در تشدید و درمان زردی دارد  در دستگاههای  مرکز دلبند  تب سنج تعبیه شده است .

و دمای بدن  نوزاد در مانیتور  دستگاه به طور مداوم ثبت ونشان داده می شود . این عدد از طریق  کابل USB  که یکسر آن  به  دستگاه جهت  ثبت  دمای بدن نوزاد و یکسر آن دارای  حس گرمائی  می باشد مشخص می گردد.  سرحس گر که نقش تب سنج  را دارد درتمام طول درمان  با دستگاه  زردی ، در زیر بغل  نوزاد وبا  درتماس  مداوم با پوست نوزاد قرار دارد .

در صورتی که دمای بدن نوزاد از ۵/۳۷  درجه  سانتیگراد بیشتر شود . آلارام دستگاه روشن شده وبه والدین  عزیز اخطار داده می شود . در این مواقع حتما با پزشک معالجی که با مشورت وتشخیص ایشان نوزاد را جهت درمان زردی در زیر دستگاه قرار داده اید  تماس حاصل کرده وشرایط نوزاد  خود را به ایشان اطلاع دهید .

در مقاله ای به عنوان اقدامات اولیه  والدین در مواجه  با تب وکاهش دمای بدن نوزاد درهنگام  درمان زردی با دستگاه فتو تراپی به تفصیل به ادامه ی این موضوع  خواهیم  پرداخت .

با تشکر از حسن دقت ،اعتماد وانتخاب شما 

دکتر محبوبه رهنما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب ها:

مطالب مرتبط

فنوبربیتال و زردی نوزادی

همانطور که در مقاله  زردی نوزادی چیست توضیح مفصل داده شده به دنبال پیر شدن سلولهای  خونی ، تدریجا در عرض ۳ تا ۴ ماه  می میرند و دراثر  تجزیه و متلاشی شدن این سلولهای پیر ماده ی زردی ایجاد  می شود . این ماده توسط کبد به حالت قابل دفع تبدیل شده واز روده […]

کم کاری تیروئید نوزاد

زردی نوزاد و کم کاری تیرویید

کم کاری تیروئید یکی از علل زردی طول کشیده در نوزادان است. در مواردی که زردی بیش از ده تا چهارده روز طول بکشد باید علل زمینه ای که باعث تداوم زردی شده است حتما بررسی گردد. امروزه بررسی کم کاری تیروئید در غربالگری سه تا پنج روزگی در مراکز بهداشت برای نوزادان انجام میشود […]

نوزادان نارس و زردی نوزادی

زردی  نوزادی  به افزایش  بیلی روبین  یا ملکول رنگ دانه زردی درسطح خون اطلاق  می شود ، که از متلاشی شدن سلول های خونی  بعد ازاتمام عمرمفید خود در گردش خون حاصل می شود . این  رنگ  دانه  زردی  در کبد به  طور طبیعی  پردازش شده واز طریق روده دفع می گردد . در نوزادان  […]